• Veselé tekvičkovanie

• K tradičnej jesennej výzdobe patria obľúbené aranžmány z tekvíc. Naši predkovia túto jedlú plodinu pestovali hlavne pre jej jednoduché spracovanie a lahodnú chuť. Po vinobraní, v čase „dušičiek“ zúročili aj jej tvrdý obal. Rozprávali si strašidelné príbehy, tekvice vyrezávali do rôznych bizarných tvarov a postavili ich na priedomie s horiacim plamienkom sviečky. Verili, že svetlo ich ochráni pred nadchádzajúcou hrozbou tmavých dní, či zlými duchmi.

Deti v ŠKD pri ZŠ K. Brúderovej nadviazali na tradíciu zdobenia tekvíc v modernejšom duchu a tvorivé dielne prispôsobili aj svojmu veku. Vynechali vyrezávanie z bezpečnostných a hygienických dôvodov, ale o radosť z tvorby určite neprišli. Počas celého podujatia tekvičkovania nad nimi držal patronát Klub rodičov a detí Vajnory a pani vychovávateľky. Fantázii sa medze nekládli, pod detskými rukami vznikali veselé i hrôzostrašné tekvicové postavičky. Na dotvorenie malí výtvarníci využívali prírodný materiál, opadané listy v tónoch farby jesene, borovicové šišky, halúzky a gaštany. Tekvice boli nepoddajné a tvrdé, ale deti sa nevzdávali a technikou lepenia s pomocou lepiacej pištole vytvárali nezvyčajné ozdobné doplnky. Októbrové slniečko v ten deň kreatívnemu podujatiu veľmi prialo, na tekvice deti maľovali zubaté úsmevy od ucha k uchu. Predbiehali sa v tom, komu sa podarí vykúzliť najzaujímavejší výtvor. Navzájom si nezabudli ani pomáhať, žičlivo si vymieňali pomôcky a tešili sa zo spoločne vykonanej výstavky, ktorú na záver inštalovali vo vnútrobloku školy.

• Beseda so spisovateľom

• Svoju novú knihu Čipkovaný tato prišiel do 2. B triedy predstaviť známy herec a spisovateľ, Igor Adamec.

Rodičia našich žiakov si ho pamätajú ako Kakaovníka z televízneho programu, v ktorom pravidelne zabával deti. Možno preto aj prvé otázky počas besedy smerovali do minulosti. Žiaci sa tak dozvedeli, že Igor vyštudoval DAMU v Prahe, pracoval v televízii, kde hral a písal scenáre. V tomto období napísal aj svoju prvú knihu. V súčasnosti ich má na konte už desiatky, pre deti a dospelých.

Kniha Čipkovaný tato je spomienkou na jeho otca a detstvo na jednom bratislavskom sídlisku. Inšpiroval ho tiež život jeho vlastných detí, ktorým rozprával vymyslené príbehy, aby rýchlo a spokojne zaspali. Príbehy sú veselé i vážnejšie, pre malých, aj veľkých. Čitatelia sa v nich stretnú s novodobými postavami, ako je napríklad pán starosta a pani starostová, pani poštárka alebo mama šoférka.

Igor Adamec si k našim druhákom vytvoril priateľský vzťah, otázok a odpovedí bolo neúrekom. Žiaci chceli poznať informácie o vzniku knihy, kde sa vlastne vyrába. Padla preto vtipná otázka akoby vystrihnutá z biológie: „Ako sa rozmnožuje kniha?“ Igor nezaprel v sebe komika a s humorom podotkol: „Hm, neviem, ako sa kniha rozmnožuje, ale viem, ako sa rodí.“ A poskytol žiakom vysvetlenie celého procesu výroby kníh, od prvého pilotného výtlačku, až po voňavé, nové veľké množstvo kusov dovezených z tlačiarne do kníhkupectva.

Zaujímavú besedu zakončila spontánna autogramiáda.

• Zber odpadového papiera

• Od 17.10.2022 do 21.10.2022 sa na našej škole uskutoční zber odpadového papiera.

Zber sa uskutoční zo Šaldovej ulice v nasledovných časoch:

17.10.2022 /pondelok/ - iba poobede: od 13.45 hod. - do 15.30 hod.

18.10.2022 /utorok/ - ráno: od 7.10 hod - do 7.35 hod., poobede: od 13.45 hod. - do 15.30 hod.

19.10.2022 /streda/ - ráno: od 7.10 hod - do 7.35 hod., poobede: od 13.45 hod. - do 15.30 hod.

20.10.2022 /štvrtok/ - ráno: od 7.10 hod - do 7.35 hod., poobede: od 13.45 hod. - do 15.30 hod.

21.10.2022 /piatok/ - iba ráno: od 7.10 hod - do 7.35 hod.

Zber sa vzťahuje na časopisy, noviny, letáky, kancelárske spisy a knihy.

Neprípustná je vlnitá a hladká lepenka (tzv. kartóny).

Balíky privezeného papiera musia byť previazané špagátom.

Desať najlepších jednotlivcov a tri najlepšie kolektívy za I. a II. stupeň budú ocenené zaujímavými odmenami.

• Farebný týždeň

• V týždni od 17.10. školský parlament organizuje Farebný týždeň, na ktorý Vás všetkých srdečne pozývame.

Farby:

Pondelok: červená

Utorok: modrá

Streda: zelená

Štvrtok: biela

Piatok: všetky farby okrem čiernej

Dúfame, že sa Vás oblečením zapojí čo najviac a škola bude celý týždeň farebno - veselá.

Sarah a Oliver (za ŠP)

• Európsky deň jazykov sa oslavuje každoročne 26. septembra od roku 2001.

Jeho cieľom je podporiť 700 miliónov Európanov, aby sa učili viac jazykov a spoznávali iné kultúry.

Podľa deklarovaných cieľov je Európsky deň jazykov zameraný na všetkých obyvateľov a jazyky Európy.Ešte v roku 2011 boli oficiálne internetové stránky preložené len do angličtiny a francúzštiny, od roku 2013 sú už mnohojazyčné. Niektoré materiály, ktoré sú na nich umiestnené, sú dostupné napríklad aj v esperante.

Na našej škole:

• Vzdelávací program EDUdrama pre siedmakov

• 6.októbra sa siedmaci (VII.A) zúčastnili na vzdelávacom programe, ktorý pripravilo a ponúklo združenie EDUdrama. Prostredníctvom príbehu Petra Sísa Múr (Ako som vyrastal za železnou oponou) sa žiaci presunuli do Československa pred rokom 1989 a zistili, aké to bolo nemôcť sa slobodne rozhodnúť alebo povedať, čo si myslíme.