• Hviezdoslavov Kubín

• Dňa 16. februára 2023 sa konalo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín.

Výsledky:

- 2. kategória:

Poézia:

1. neudelené

2. Júlia Habová 5.B

3. Ela Sula 5.B

Próza :

1. neudelené

2. neudelené

3. Tomáš Kirth 6.A, Tomáš Glonec 6.B

- 3. kategória:

Poézia:

1. Tereza Ľachová 7.A

2. Ján Hraško 7.A, Michaela Zemanová 8.B

3. Mário Do Dai Hung 9.B, Eva Szabová 9.B

Próza:

1. Chiara Sula 8.A

2. Patrícia Janglová 7.A

3. Linda Baková 8.A

Víťazi nás budú reprezentovať v okresnom kole súťaže.

• Vyhodnotenie súťaže Hviezdoslavov Kubín

• Vyhodnotenie súťaže Hviezdoslavov Kubín:

I. Kategória:

POÉZIA

1. Matilda Bútorová, 3.A

2. Július Jánoška, 2.B

3. Laura Bagoňová, 2.C

PRÓZA

1. Lucia Hevešiová, 4.A

2. Emily Zemanová, 2.A, Lukáš Griga 2.B

3. Viliam Čambal, 4.A,  Tomáš Fekete 4.B

• Fašiangový karneval

• Záver fašiangového obdobia patrí karnevalovým zábavám. Deťom v ŠKD v ZŠ Kataríny Brúderovej pripravili pani vychovávateľky bohatý program.

Zoznámenie sa s fašiangovými maskami prebiehalo najprv v jednotlivých oddeleniach ŠKD, potom prišli na rad súťažné a zábavné hry a nechýbalo ani občerstvenie (ďakujeme rodičom za maškrty). Spoločná prezentácia masiek, v ktorej mali všetky deti možnosť ukázať navzájom svoje fantastické premeny a výtvory, bola záverečnou bodkou karnevalu. Predstavili sa Spidermani, ježibaby, vojaci, policajti, Snehulienky, či peňažný bankomat. Pani vychovávateľky sa zmenili tiež - na Piráta, pani Upratovačku a pani Noc.

Diskotéka nenechala na seba potom dlho čakať a rozprúdila sa neviazaná divoká zábava ako na poriadnom fašiangovom bále. Bude na čo spomínať!

• Filmové predstavenie

• ŠKD navštívil filmové predstavenie v kine Nivy s názvom Čiapka od autorov zo Slovinska. Film získal ocenenia na International Film Festival Cenu diváka a Cenu detskej poroty na Filmovom Festivale v Sarajeve.

Film Čiapka sa pútavou formou zaoberá témou detského priateľstva, lásky, rodinnou výchovou, ale aj šikanou. Poukazuje na tento veľakrát skrytý problém medzi deťmi v škole a snaží sa nachádzať východiská v boji proti tomuto neduhu.

Hlavná postava, Erik, vyrastá v detskom domove bez svojich rodičov, ktorí ho zanedbávali a opustili. Erik nemá takmer nič, okrem čiapky, ktorú mu mama uštrikovala, keď ešte býval s ňou a otcom. Nosí ju stále na hlave ako spomienku a záchytný bod v túžbe po návrate do vlastného rodinného prostredia. Naše deti si Erika okamžite obľúbili, hlasno komentovali v kine nespravodlivé útoky na jeho osobu od spolužiakov. Odsudzovali ich nevhodné správanie a šikanu. Film priniesol poučenie a potrebnú motiváciu pre všetky deti. Či už sú submisívnejšie, a preto náchylnejšie sa brániť šikane, alebo pre tie deti, ktoré si potrebujú neustále agresívnejšie dokazovať svoj potencionál a ubližovať slabším. Vo výchovno-vzdelávacom procese môže detský film Čiapka pomôcť edukatívnym spôsobom v prevencii alebo riešení šikany na školách.

• Halový míting detskej atletiky

• Na halovom mítingu detskej atletiky, ktorý sa konal dňa 5.2.2023 v hale Elán obsadil náš žiak Martin JURENKA z 2.A. triedy prvé miesto v behu na 60 metrov v kategórii starších detí – ročníky narodenia 2012 až 2014. V tejto kategórii súťažilo 78 detí z celého Slovenska.

Srdečne blahoželáme!

• Exkurzia na SOŠ technológií a remesiel

• Dňa 8.2.2023 sme sa so žiakmi ôsmych ročníkov zúčastnili exkurzie na SOŠ technológií a remesiel, Ivanská cesta 21, Bratislava. Po privítaní žiakov nám bola odprezentovaná prezentácia ponuky 4 – ročných študijných a 3 – ročných učebných odborov SOŠTAR, následne boli žiaci rozdelení do malých skupiniek a sami si mohli počas „Interaktívnych dielní“ zameraných na učebné odbory vyskúšať  svoje zručnosti v odboroch:

• STOLÁR, kde si žiaci vyskúšali opracovanie a dobrúsenie varešky
            • INŠTALATÉR, kde si žiaci mohli poskladať zvieracie figúrky z odpadového potrubia a pospájať plastové PPR trubky
            • STROJNÝ MECHANIK, kde rezali vonkajší závit M8 so závitovým očkom a skladali kocky 300x300 z plechových dielov
            • MECHANIK PC SIETÍ, kde sledovali programovanie pomocou DOBOTA a sami si mohli vyrobiť vlastné LAN káble
            • TECHNIK ENERGETICKÝCH ZARIADENÍ BUDOV, kde im bolo vysvetlené ako odstrániť simulovanú chybu kúrenia a montáž kúrenia na cvičných výukových paneloch
            • TECHNICKO – ADMINISTRATÍVNY PRACOVNÍK, kde si žiaci vyskúšali písanie na mechanickom stroji a mali súťaž v písaní textu na PC, najlepší jednotlivci v písaní textu boli odmenení diplomom
            • ELEKTROMECHANIK – SILNOPRÚDOVÁ TECHNIKA, tu si vyskúšali jednoduché montážne práce pri zapájaní svetelného obvodu s vypínačom č. 1, prípravu vodiča, pripojenie vypínača č. 1, kontrola funkčnosti.
            • MECHANIK ELEKTROTECHNIK, kde žiaci pochopili meranie resistivity (elektrického odporu) volt – ampérovou metódou, meranie napätia a prúdu na analógovom a číslicovom meracom prístroji ako i programovanie frekvenčného meniča a následné ovládanie motora

• Šaliansky Maťko

• Dňa 26.1.2023 sa náš žiak Šimon Orlíček zúčastnil okresného kola súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko a získal za svoj výkon prvé miesto. Šimonovi gratulujeme a držíme palce v ďalšom kole súťaže!